Expert: ”Finns ingen orsak att inte frige”
Etiopisk grundlagsexpert: ”Har dröjt för länge” SVT:s uppgifter om att de svenska journalisterna Johan Persson och Martin Schibbye är på väg att friges bedöms som mycket sannolika av en etiopisk jurist.
Publicerad – Uppdaterad
Flera tecken finns om en nära förestående frigivning av de fängslade svenskarna. Den mäktige ordföranden i Etiopiens äldreråd, Ephrahim Isaac, bekräftar att den nyligen avlidne etiopiske premiärministern Meles Zenawi planerade att frige ett stort antal fångar, däribland svenskarna, vid det etiopiska nyåret som infaller på tisdag. Isaac säger också i en tv-intervju att det är viktigt att respektera den benådningssituation som Zenawi förespråkade.
Källor i Etiopien bekräftar för SVT:s utsände att Johan Persson och Martin Schibbye sannolikt kommer att friges på tisdag och att besked väntas i morgon.
SVT:s uppgifter får stöd av den etiopiske juristprofessorna och grundlagsexperten Yared Mengistu.
-Jag förstår överhuvudtaget inte varför svenskarna har suttit så länge. Det har dröjt länge. Jag ser inga anledningar till att de svenska journalisterna inte skulle bli benådade. Det är mycket som talar för dem.
Enligt uppgifter till SVT:s utsände har de intensiva diplomatiska kontakterna mellan Sverige och Etiopien varit framgångsrika och en benådning har diskuterats under den senaste tiden.
-Relationen mellan länderna är så gammal. Det är mycket som står på spel. Det är i Etiopiens intresse att benåda svenskarna, säger Yared Mengistu.