Expert: Ökade risker med stora kryssningsfartyg
Ombord på Costa Concordia fanns drygt 4.200 personer. Kritiker varnar nu för de gigantiska fartygen. Vid en olycka är det svårt att evakuera passagerarna.
Publicerad
-Jag tycker att det är lite skrämmande eftersom vi vet att förr eller senare, oavsett hur säkra vi bygger fartygen och oavsett hur vi manövrerar dem så händer det olyckor. I värsta fall skulle ett sådant fartyg kunna gå under på öppet hav, säger Olle Rutgersson
professor i skeppsteknik Chalmers tekniska högskola.
Kryssningar är den reseform som ökar mest i popularitet och de senaste åren har branschen vuxit stadigt. I takt med det har också fartygen blivit allt större. Många fartyg mäter omkring 300 meter eller mer. Fartygen liknar allt mer en mindre stad. Ombord finns inte sällan teatrar, nöjesanläggningar och golfbanor.
-Rederierna tycker nog att de uppfyller säkerheten och de lägger väldigt mycket pengar på att få fartygen säkra, men att evakuera ett stort fartyg på ett öppet hav i dåligt väder är väldigt svårt. Estonia är ett exempel på hur illa det kan gå, säger Rutgersson.
Tickande miljöbomb
Situationen för den havererade Costa Concordia kunde ha blivit betydligt värre. Hittills har sex personer bekräftats döda och 15 personer saknas ännu efter olyckan som inträffade utanför Italiens västkust i fredags kväll.
Fartyget är dock en tickande miljöbomb och den värsta faran just nu är att bränsletankarna ska springa läck.
Sjöfartsverket delar inte Olle Rutgerssons uppfattning om att jättefartygen utgör en säkerhetsrisk. Däremot menar de att olyckan kunde ha undvikits om sjöfarten haft tillgång till ett effektivare trafikledningssystem, liknande det som flyget.
Nytt system testas
Sjöfartsverket är först i världen med ett projekt som ska ta fram ett nytt säkrare system. Projektet går ut på att sjökapten skickar sin planerade rutt till en trafikledning på land, så att grundstötningar och felnavigeringar ska kunna undvikas.
-För en sjökapten innebär det här en förenkling och det innebär höjd säkerhet, säger Jonas Vedsmand, marknadsdirektör på Sjöfartsverket.
Hade ett sådant system varit verklighet i fredags hade befälhavaren på Costa Concordia varnats för att fartyget hade avvikit från sin planerade rutt.
Jenny Lagerstedt
jenny.lagerstedt@svt.se
Andreas Liebermann
andreas.liebermann@svt.se