Farlig smitta sprids i Järna
Motstånd mot vaccin På kort tid har Sverige haft utbrott av både mässling och röda hund. Båda har drabbat Järna där antroposoferna är starka. Men deras vårdcentral, Vidarkliniken, anser sig inte ha någon skuld i det hela.
Publicerad
Sammanlagt har tolv personer smittats av röda hund i Sverige i år - alla har en koppling till Järna, söder om Södertälje.
-Det är egentligen en ganska beskedlig sjukdom, men risken för fosterskador är mycket hög, säger statsepidemiolog Annika Linde.
Detta är inte första gången som Järna drabbas av sjukdom. I vintras smittades minst sju personer, varav fem barn, av mässling.
-Vi vet inte exakt var smittan kommer ifrån. Det är möjligt att den förts in av en person som varit utomlands, säger Björn Eriksson, biträdande smittskyddsläkare i Stockholm.
Ingen slump
Att just Järna drabbas är ingen slump. Järna är centrum för den antroposofiska rörelsen i Skandinavien. Enligt den antroposofiska medicinen är sjukdomar, som röda hund eller mässling, naturliga kriser i ett barns utveckling.
Annika Linde är dock skeptisk.
-Det finns mycket i den antroposofiska livsstilen som är gott, men vill man vara orsak till att en gravid kvinna föder ett gravt skadat barn?
"Stärka immunförsvaret"
I solskenet utanför Saltå Kvarn i Järna möter TT Håkan Sandberg, 62 år från Stockholm. Han har precis handlat ekologiska nötter.
Han kan inte förstå dem som väljer att inte vaccinera sina barn mot röda hund.
-Jag tycker att det är fel. Som jag ser det är det vetenskapligt bevisat att vaccinationer mot röda hund fungerar.
Järnabon Hilde Lang, 32 år, är inte lika övertygad.
-Barnsjukdomar behöver ju inte vara av ondo. Det kan ju vara så att man vill stärka kroppens immunförsvar.
Båda är dock överens om att vaccinationer inte är något som ska tvingas på folk. Alla ska ha rätt att välja.
"Inte vår uppgift"
Smittskyddsläkaren Björn Eriksson och hans kollegor arbetar nu med att informera människor.
På den antroposofiska vårdcentralen Vidarklinikens hemsida finns dock ingen information alls, förutom i en verksamhetsberättelse från 2005 där det står om en studie som visar att vaccinet mot röda hund, påssjuka och mässling kan ge allergier, medan sjukdomen mässling ger en minskad risk.
Att samma sjukdom kan leda till både allvarlig hjärninflammation och död, framför allt hos barn, nämns inte.
-Det är smittskyddsläkaren uppgift att informera den stora allmänheten. Vi har samarbetat med Smittskydd Stockholm och vi erbjuder nu vaccin för alla som så önskar, säger Kristian Holmberg, medicinskt ansvarig läkare på Vidarkliniken.