Malin Persson Giolito berättar om obduktionsprotokoll vid matbordet och turer på Malmskillnadsgatan i Stockholm.
Från vänster, Liv Signe Navarsete, Malin Persson Giolito, Fredrik Skavlan och Leif GW Persson. SVT.
Malin Persson Giolito berättar om obduktionsprotokoll vid matbordet och turer på Malmskillnadsgatan i Stockholm. Från vänster, Liv Signe Navarsete, Malin Persson Giolito, Fredrik Skavlan och Leif GW Persson. Foto: SVT.

Här hyllar GW sin dotter

I faderns fotspår Malin Persson Giolito är långt ifrån lika känd som sin far, kriminologen och författaren Leif GW Persson. Just nu är hon aktuell med sin tredje roman, som får stående ovationer av hennes far.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det brukar ju heta att äpplet inte faller långt ifrån trädet och just så är fallet med far och dotter Persson. Pappa Leif är kriminolog och Malin är jurist. Dessutom kan hon, liksom sin far titulera sig romanförfattare. Vid sidan av jobbet som handläggare och jurist på EU-kommissionen i Bryssel har den 43-åriga trebarnsmannan hunnit med att skriva tre romaner. Den senaste ”Bortom varje rimligt tvivel”, som når bokhandeln i dagarna, handlar om en advokat som söker resning för en morddömd läkare.

I en intervju i SVT-programmet Skavlan berättar hon om hur det är att växa upp med Leif som sin pappa. Intervjun blir också ett samtal om deras författarskap och Malin blir hyllad av sin far.

– Det är en bok jag hade kunnat skriva själv, säger Leif GW Persson om ”Bortom varje rimligt tvivel”.

Leif berättar att kvällen då bokmanuset landade i hans händer hade övergått till morgon innan han lade det ifrån sig eftersom den var så spännande. Malin säger att den typen av beröm inte tillhör vanligheterna och att hon fick en varm känsla i kroppen av faderns hyllning.

– Det är knepigt att reservationslöst hylla någon, säger Leif.

En annorlunda biltur

Eftersom de båda delar ett intresse för författarskapet så läser självkart också Malin sin fars böcker med stort intresse. Men under intervjun kryper det fram att Malin inte vågar kritisera sin far, som fram tills nu har skrivit nio kriminalromaner.

– Jag vågar sällan säga något. Man ska inte mästra sina föräldrar, säger hon.

I övrigt blir intervjun ett samtal om hur det är att växa upp med Leif GW Persson som pappa, en person som enligt honom själv är mer eller mindre besatt av brott. Malin berättar om en uppväxt präglad av faderns intresse för kriminalitet.

– Det diskuterades obduktionsprotokoll vid matbordet, säger hon med ett skratt.

Ett annat barndomsminne som etsat sig fast i hennes minne handlar om en biltur med en något annorlunda destination för en barnfamilj. Malin berättar om den gången då Leif tillsammans med sin dåvarande hustru packade in familjen i bilen. Målet var Malmskillnadsgatan i centrala Stockholm, en gata starkt förknippad med gatuprostitution. Anledningen till det kanske något udda resmålet berodde på en rapport som pappan skrev vid tillfället.

– Pappa är inte den typiska mullepappan, säger Malin.

Leif GW Persson berättar också att han sällan var närvarande som pappa eftersom jobbet tog upp en stor del av hans vakna tid. Men att han trots det har en nära och god relation med sin dotter. Leif GW Persson har fyra barn och desto fler barnbarn, som har gärna tillbringar tid med, men barnvaktandet överlåter han gärna till någon annan.

Se intervjun med Malin Persson Giolito och Leif GW Persson i Skavlan klockan 21 i SVT1.