Himalayas glaciärer smälter

En tredjedel av korallreven försvinner. Öknarna brer ut sig och delar av Amazonas förvandlas till savann. Det är några av effekterna av den globala uppvärmningen, enligt andra delen av FN:s klimatrapport. I dag inleder FN:s klimatpanel sitt möte i Bryssel.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Av klimatrapporten, som presenteras på fredag, framgår att fyra femtedelar av Himalayas glaciärer kan ha smält bort 2030, med förödande konsekvenser för hundratals miljoner människor.

Rapporten är den mest omfattande genomgången sedan 2001 av hur klimatförändringen kommer att påverka världens regioner. Dystrast är framtidsutsikterna för redan fattiga områden, exempelvis de afrikanska länderna söder om Sahara. Där riskerar de stigande temperaturerna att ha en negativ inverkan på såväl vattenförsörjning som jordbruk.

-Det rör sig om en möjlig katastrofal utveckling, säger Achim Steiner, chef för FN:s miljöprogram UNEP.

Himalayas glaciärer, i dag stora som hela Sverige, kommer enligt rapporten mycket snabbt att smälta bort om den nuvarande uppvärmningen fortsätter.
-Även en halvmeters höjning av havsnivån skulle få katastrofala följder för Bangladesh och vissa öriken, säger Steiner.

Vissa fördelar
Runt 2.500 forskare har arbetat med rapporten, som i veckan ska diskuteras av vetenskapsmän och befattningshavare från över 100 länder.

Vissa regioner kan dock dra fördelar av en uppvärmning på några grader. Skördarna i bland annat Kanada, Ryssland och Skandinavien skulle i så fall öka. Men samtidigt riskerar Medelhavsområdet att drabbas av torka, stormar störa transporter längs USA:s östkust, korallrev skadas och sjukdomar spridas ytterligare.

Enligt Steiner har världen redan passerat en gräns, men han säger samtidigt att planetens beslutsfattare nu tycks ta klimatförändringen på allvar.