Höjd beredskap inom försvaret
Bombdådet i Stockholm får försvaret att höja beredskapen för de delar av försvarsmakten som är kopplade till internationella insatser, uppger Göteborgs-Posten.
Publicerad
Enligt överste Johan Fölstad, operationsledare i Försvarsmakten, har åtgärden direkt samband med sprängningen i Stockholm.
Vad det innebär för svenska insatser i Afghanistan framgår inte.
-Vad vi rent konkret gör, kommenterar vi aldrig, säger Mikael Abramsson, informatör vid Försvarsmakten till TT.
Polisen letar på Facebook
Samtidigt tar polisen nu hjälp av Facebook för att hitta personer i självmordsbombarens vänkrets som kan ha hjälpt till vid helgens terrordåd. Det skriver Dagens Nyheter.
En av den svenske bombmannens Facebookvänner har sex vänner som i sin tur är vän med Samir Khan, enligt hemsidan Internet Haganah som uppges drivas av amerikanska och israeliska terrorexperter.
Samir Khan är en av de tyngsta jihadisterna i den virtuella världen och propagerar för en våldsinriktad islam.
TT