Indiska Mahindra på Saabfabriken
Indiska Mahindra, en av spekulanterna på Saab Automobile, var i Trollhättan i förra veckan.
Publicerad
Kinesiska Youngman förmodas dock vara den intressent som ligger främst till eftersom man var långt före de andra. Ett Youngman-bud väntas inom kort. Turkiska investmentbolaget Brightwell ska också vara nära ett bud.
Det är tidigare känt att Mahindra är intresserat av Saab.
-De var i Trollhättan i slutet av förra veckan. De gick igenom fabriken och träffade konkursförvaltarna. Nu smälter man intrycken innan de beslutar sig för hur man ska gå vidare, säger Lars Carlström, som företrätt Mahindra i Sverige.
Produktionen kvar
Carlström utgår från att produktionen behålls i Trollhättan om det blir en affär.
-Saab är ett svenskt varumärke och så förknippat med Sverige så jag tror att de som förvärvar Saab nog också förstår värdet i att ha produktion kvar.
Han beskriver koncernens finansiella styrka som mycket stor.
-De är blystarka. De äger flera banker och är klart kapabla att göra en sådan här affär.
Men på fordonssidan är Mahindra inte så stora och tekniskt sett är bolaget jämförelsevis svagt.
-De skulle ha otroligt mycket att vinna på en affär. De skulle spara in 30 år på en gång, så stor är skillnaden i tekniskt kunnande, säger Lars Carlström.
TT