Katthår kan avgöra Arbogarättegång

Åklagaren kan ha ett trumfkort när rättegången mot den tyska kvinnan som misstänks för morden i Arboga börjar. DNA-analysen av katthår som hittats på kvinnans kläder kommer att vara klar till rättegångens start.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det uppger Statens Kriminaltekniska laboratorium, SKL, för SVT:s Tvärsnytt.

Om katthårens DNA kan knytas till Arbogafamiljens katter hoppas åklagaren att den mordmisstänkta kvinnan kan bindas till mordplatsen.

Fick nya minnesbilder
Det har tidigare rapporterats om eventuella svårigheter att få den misstänkta tyskan fälld för morden, eftersom det saknas DNA-bevis.

Det hittills starkaste beviset mot den tyska kvinnan är de uppgifter som de mördade barnens mamma givit i förhör.

I början av juli tog mamman själv kontakt med polisen och sade att hon fått nya minnesbilder.

Hon sade sig då komma ihåg att kvinnan presenterat sig med sitt smeknamn och beskrev henne som längre.

Men, de uppgifterna kan vara tveksamma då barnens mamma tagit del av medias rapportering, där det bland annat förekommit uppgifter att den misstänkta tyskan är över medellängd.