Man gripen för kidnappning av flicka
Kördes till Malmö i handklovar Tonårsflickan och den 30-årige mannen lärde känna varandra på nätet och stämde träff i flickans hemstad Kristianstad. Men mot hennes vilja körde mannen henne till Malmö där han greps, uppger Skånepolisen.
Publicerad – Uppdaterad
Flickans oroliga föräldrar slog larm om att de misstänkte att 30-åringen kört iväg med henne.
-Vi fick så detaljerade uppgifter att vi kunde hitta bilen på Amiralsgatan i Malmö vid kvart över elva på tisdagskvällen, säger vakthavande polisbefälet vid Skånepolisen Hans Nilsson till TT natten till onsdagen.
-De hade bara haft kontakt med varandra en kort tid på nätet.
En polispatrull stoppade bilen och grep 30-åringen, misstänkt för olaglig frihetsberövande.
När polisen stoppade dem hade flickan handklovar på sig, enligt Calle Persson vid polisens länskommunikationscentral i Skåne.
Misstänkt människorov
Direkt vid gripandet körde en annan polispatrull till mannens lägenhet i Malmö, dit de två var på väg, för att kontrollera om där fanns andra män som väntade på dem.
Både flickan och 30-åringen förhördes under natten. Flickan berättade i förhören att hon inte ville följa med till Malmö. Hon har inte blivit skadad fysiskt.
Anhölls av jouråklagare
Polisen har tagit mannens bil i beslag för teknisk undersökning och gjorde under natten ännu ett besök i hans lägenhet för husrannsakan.
Tidigt på onsdagsmorgonen anhölls mannen av jouråklagare och sitter nu i arresten i Malmö. Under onsdagen ska polisen i Kristianstad ta över utredningen från Malmöpolisen och den misstänkte 30-åringen ska också flyttas till Kristianstad.