Många brister hos tatuerare
Ingen utan anmärkning Kunskapsbrister om hygien och otillräcklig information till kunderna om risker. Det är slutsatsen av Socialstyrelsen tillsyn av landets tatuerare.
Publicerad – Uppdaterad
Kommuner över hela landet har deltagit i Socialstyrelsens tillsyn över piercing- och tatueringsverksamheter. Och mycket behöver förbättras.
Allt fler piercar och tatuerar sig. Det är en trend som inte bara är förknippad med nålar och bläck, utan även med hälsorisker. Dålig hygien inom verksamheterna kan bidra till infektioner, allergier och ärrbildningar. Och i värsta fall till någon form av blodsmitta.
115 kommuner har deltagit i Socialstyrelsens projekt och den stora sammanställningen kommer att bli färdig senare i år. Men redan nu står det klart att problemen är många, uppger några av de kommuner som medverkat i projektet.
Ingen utan anmärkning
I Jönköpings kommun har åtta verksamheter granskats. Resultatet visar på kunskapsbrister inom bland annat hygien, kontroll av utrustning och hälsodeklaration.
-Det är ingen som har klarat sig utan anmärkning. Det måste understrykas att alla har en vilja att skydda kunden från en potentiell smitta, men det finns vissa kunskapsbrister, säger Pernilla Eriksson, miljöinspektör i Jönköping.
Tillsynsprojektet kom i rätt tid för kommunen.
-Resultaten visar att tillsynen är viktig, vi behöver följa upp alla de här verksamheterna.
Även i Norrköpings kommun fick samtliga besökta verksamheter anmärkningar. Över lag höll de god hygien, men samtliga fick anmärkning om att de inte ger kunderna skriftlig information om infektionsrisker, smittorisker och att man inte får ge blod inom sex månader efter avslutad tatuering.
Bristande städrutiner
I Malmö behövde mer än en tredjedel av de 28 inspekterade verksamheterna komplettera städrutinerna. Den skriftliga informationen sköttes däremot bra, endast tre verksamheter fick anmärkning på den punkten.
-Det är jätteviktigt med skriftlig information, eftersom det finns kunder som inte är så duktiga på språket. Det är alltid bättre om man har det svart på vitt, säger Nadira Catovic, miljöinspektör i Malmö.
Attila Kereszfesi, på tatueringsstudion Malmö Ink, har arbetat som tatuerare i över 20 år och lägger stor vikt vid rutiner.
-Hygien är den viktigaste grejen, eftersom det är ett ingrepp i huden. Och innan man börjar tatuera måste man informera kunderna och alla måste fylla i en hälsodeklaration.