Mängder av tips efter attentatet
Säpo hade på lördagen fått in 600 tips från allmänheten efter terrordådet i Stockholm. Samtidigt arbetar FBI:s experter vidare med att analysera bombmaterialet.
Publicerad
-Nu tittar man genom all information och analyserar det som är relevant för utredningen, säger Anna Maria Böök på Säpos presstjänst om de tips som kommit in.
Den ljudinspelning som skickades till TT och Säpo undersöks, men utredarna kan ännu inte uttala sig om resultatet av analysen.
Inspelningen skickades i tre versioner som delvis skiljer sig åt. I den engelska och arabiska versionen pratar Taimour Abdulwahab om sina resor till Mellanöstern i plural, något han inte gör i den svenska.
Mujahedin i fyra år
På arabiska specificerar han hur länge han sett sig som en mujahedin.
-De senaste fyra åren har jag dolt att jag levt som mujahedin eller som ni kallar det - terrorist, säger han enligt Svenska Dagbladet.
Expressen skriver om kulor som hittats på bombplatsen och som kan ha använts som splitter.
-Vi kommenterar inte vilka fynd vi gjort, säger Böök och tillägger att Säpo inte lämnat ut några kulor till tidningen.
De sju experter från FBI som anlände i början av veckan fortsätter att analysera de bomber som Abdulwahab bar på. Säpo vill inte uttala sig i detalj om resultatet, men uppger att de fått en "bra bild" av materialet.
TT