Marginell försening av post
Det blir endast marginella förseningar i postgången till följd av askmolnet enligt Posten.
Publicerad
Omkring två procent av inrikesbreven som skulle delas ut på måndagen försenas, jämfört med åtta procent i fredags, skriver Posten i ett pressmeddelande.
En vanlig dag hanterar Posten ungefär 20 miljoner försändelser, varav omkring hälften är inrikesbrev. Drygt en tiondel av inrikesbreven transporteras med flyg.
"Vi har lyckats lägga om all den inrikespost som distribueras via flyg till andra transportslag som tåg och bil, vilket innebär att ingen post som lämnas in blir liggande på våra terminaler. Vi gör allt vi kan för att dela ut så mycket som möjligt av denna post i rätt tid", säger Peter Brännström, produktionschef på Posten, i pressmeddelandet.
De expressförsändelser som lämnas in i dag kommer att delas ut i morgon, förutom de som inte kan transporteras med flyg. Den internationella posten som går via Arlanda distribueras "efter hand som luftrummen i Europa öppnas igen", enligt Posten.