Möjligt omval öppnar för taktikröst

Efter valfiaskot i Arvika är omval i Värmland teoretiskt fullt möjligt. Med ett extremt jämnt läge och ett färdigt resultat i ryggen öppnar det för ett taktikröstande utan dess like.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Alliansens dröm om två extra mandat i Göteborg och Värmland sprack på onsdagskvällen när det visade sig fattas några ynka röster för Folkpartiet.

Men en ny dörr har öppnats för alliansen. Under torsdagen uppdagades relativt grova fel i rösthanteringen i Värmlandskommunen Arvika. Ogiltiga röster har överlämnats till länsstyrelsen i Värmland i en kasse, i stället för i en förseglad påse.

-Vissa av skälen var säkert korrekta men vissa blir jag fundersam över. Till exempel var ett av skälen att kuverten inte varit igenklistrade, det tycker inte jag räcker som skäl, säger Gith Nilsson, valansvarig på länsstyrelsen.

Och konsekvenserna kan bli stora. Ett mandat till alliansen hängde på ynka sju röster.

-Eftersom kommunen inte hade haft dem i urnan så kan vi inte ta med dem i valresultat. Då är vi tvungna att underkänna dem för det är enbart röstsedlar som varit i urnan som kan räknas.

Kan påverka riksdagsvalet
Folke Johansson, statsvetarprofessor vid Göteborgs universitet, tycker det verkar finnas stor sannolikhet att Valprövningsnämnden tar upp saken.

Nämnden ska bedöma om det finns rimlig sannolikhet att felet kan ha påverkat slutresultatet.

Om det sedan slutligen blir omval i Värmland sker det alltså i ett läge där värmlänningarna har rikets övriga resultat att gå på.
Teoretiskt kan riksdagsmajoriteten ligga i vågskålen och förutsättningarna för taktikröstning i Värmland verkar mycket stor - då kan det också bli mer än ett mandat som kan falla i händerna på allianspartierna som alltså behöver två till.

-Det är ofrånkomligt, och det kommer i så fall att påverka slutresultatet - men det är oklart hur det kommer att påverka, säger Johansson.

Ingen röstmajoritet
Han säger att det är svårt att bedöma hur väljarna skulle påverkas av ett sådant läge, och att det kan slå åt flera håll.
Dessutom finns möjligheten att även resultatet i Göteborgs kommun - där 19 röster saknades för att FP skulle ta ett S-mandat - överklagas.

Enligt Valprövningsnämnden har överklagande redan kommit.
Moderaterna tänker i dagsläget inte överklaga.
Erik Ullenhag, Folkpartiets partisekreterare tycker det är bra att systemet ger möjlighet till omräkning.

-Det är viktigt att det ges den tid som behövs för att pröva att valresultatet blir korrekt. De frågetecken som finns måste ju rätas ut.

På torsdagen blev den slutliga rösträkningen klar. Alliansen fick 1 922 färre röster än oppositionen.

TT