Nya Kiruna ska ta form
Gruvdriften tvingar staden att flytta Bygget av den nya staden kan nu starta på allvar. Markförsäljning är klar och tio arkitektfirmor i Europa tävlar om hur den nya staden ska se ut.
Publicerad – Uppdaterad
Sveriges nordligaste stad vilar på en skatt. I berget finns järnmalm för miljarder som gruvjätten LKAB vill åt och därför måste staden flyttas. Gruvdriften har satt djupa spår i samhället och sprickorna i marken runt staden vittnar om vad som sker djupt nere i den malmrika berggrunden.
Nu är det klart för markförsäljningen och staten har upplåtit mark där den nya staden ska byggas.
-Det betyder att vi kan hålla våra byggplaner och att vi kan påbörja strukturomvandlingen med bostadsbyggande och omstrukturering av det nya centrumet, säger Christer Vinsa, projektledare Kirunaflytten
”Tight och tuff tidsplan”
I samband med stadsflytten kommer också marksanering att genomföras. Kirunas stadshus från 1963 kommer inte att flyttas till den nya staden utan kommer istället att rivas, eftersom det ansetts för dyrt att flytta huset. Om två år tas första spadtaget för det nya stadshuset och sedan ska tusentals nya bostäder byggas. Den nya staden kommer att ligga omkring 5 kilometer från dagens centrum.
Alla 18 000 invånare berörs av flytten och till hösten invigs den nya järnvägen runt staden. Kommunen har slutat att räkna på vad stadsflytten kostar. Flytten finansieras av LKAB och det kan kosta uppemot 10 miljarder kronor.
-Som det ser ut nu så är det stadshuset som måste stå färdigt kvartal 4 2016. Planen är att börja bygga 2014. Det är en tight och tuff tidsplan, men som det ser ut idag kan vi hålla den, säger Christer Vinsa.