Ny våg av börsoro svepte över världen
En ny våg av börsoro svepte i dag över världen och drog med sig Stockholmsbörsen i fallet. Stockholmsbörsen rasade med över 3 procent.
Publicerad
Oron inleddes i USA i går där svaga försäljningssiffror från detaljhandeln och växande oro för kreditförluster bland bolåneinstitut sänkte kursena. Sedan spred sig oron till Asien där börserna föll med 2-3 procent.
När handeln öppnade i Europa föll de ledande börserna med ca 2 procent. Mot slutet av dagen förstärktes ned- gångarna. Banker, verkstadsbolag och energibolag tillhörde förlorarna.
Begränsad bolånekris
De senaste dagarna har flera bolåneföretag i USA som inriktat sig på högrisklån gått i konkurs.
-Än så länge är det speciella företag och speciella typer av lån som det här gäller. Men det kan ju räcka för att det ska bli en lite tydligare avmattning på den amerikanska bostadsmarknaden. Det kan ge lite börsoro och det kan ge lite svagare ekonomisk utveckling allmänt sett i USA, säger Håkan Frisén, chef ekonomisk analys på SEB till SVT.
Han säger också att de amerikanska hushållen har konsumerat väldigt mycket och har ett väldigt lågt sparande. En större nedgång på bostadsmarknaden med prisfall kan då bli den faktor som gör att det blir en lite djupare lågkonjunktur i USA.
Mindre konsumtion i USA
Nya siffror visar att amerikanerna köper mindre än tidigare. Och eftersom USA:s ekonomi är starkt beroende av konsumtionen kan det, tillsammans med oron på bolånemarknaden, göra att den amerikanska
ekonomin hamnar i en djup svacka.
Det kan i så fall få konsekvenser för den globala ekonomin, bland annat i Sverige.
-Den europeiska konjunkturen är ju väldigt stark och hushållen får starka köpkraftsökningar i år. Men skulle den amerikanska nedgången bli djupare och sprida sig så påverkar det ju svenska export och i sin tur också arbetsmarknaden som inte blir lika stark, säger Håkan Frisén.