Nytt avtal om Saabs framtid
Efter det havererade avtalet med Hawtai har Saabägaren Victor Muller fortsatt att söka lyckan i öster. I dag presenterades ett nytt samarbete mellan Saab och kinesiska Pang Da Automobile. -Avtalet skrevs under klockan fem i morse, lokal tid, säger Muller.
Publicerad
Victor Muller säger till SVT att den senaste tidens press, med den havererade Hawtai-affären och likviditetskrisen har varit påfrestande och att Saab var tillbaka på ruta ett efter att affären med Hawtai gick i stöpet.
Pang Da är Kinas största återförsäljare av bilar, med verksamhet i 23 provinser. Pang Da kommer att inverstera 65 miljoner Euro i ägarbolaget Spyker. Investeringen motsvarar 24 procent av ägandet i Spyker.
"Underlättar enormt"
Att Pang Da inte är en biltillverkare är endast en fördel för Saab, enligt Victor Muller.
-Det underlättar enormt och det blir mycket lättare att få alla tillstånd om man har att göra med en återförsäljare, säger Muller.
Att Saab nu får ett avtal med Kinas största kedja av bilhandlare kan bli viktigt, tror Mikael Wickelgren, lektor i företagsekonomi vid högskolan i Skövde.
Nu finns det en etablerad kedja butiker och serviceställen över hela Kina. Skulle Saab byggt upp något själva så hade det tagit tid och kostat mycket pengar.
-Det är underskattat kostsamt och underskattat jobbigt att bygga upp, säger Wickelgren om försäljningsorganisationen.
Dessutom tar det tid.
Wickelgren har länge tyckt att Saabs stora utmaning har legat på marknadssidan. Det har varit kraftigt fokus på tillverkningen.
-Men jag kan inte se att tillverkning och fabrik är det stora hindret. Utmaningen att sälja mer är mera kritisk.
Nu kan Saab få chansen att haka på i en väl fungerande organisation.
-På asiatiska marknader vet man att bilköpen ofta bygger på förtroende mellan köpare och säljare. Du måste ha lokal kännedom.
Det får Saab via Pang Da.
-Ingredienserna verkar lovande, säger Wickelgren om uppgörelsen. Det finns inget som direkt får varningsklockorna att ringa.
Fortsätter jakten efter ny partner
Förhoppningen nu är att produktionen i Trollhättan kan återupptas så fort som möjligt. VictorMuller räknar med att Saab ska kunna leverera de första bilarna till Kina under årets tredje kvartal.
Enligt Saabs informationschef Eric Geers fortsätter nu arbetet med att hitta en tillverkningspartner i Kina.
Andreas Liebermann
andreas.liebermann@svt.se
TT