Obamas politik gillas av Reinfeldt
Demokraten Barack Obama är statsminister Fredrik Reinfeldts favoritkandidat i det amerikanska presidentvalet.
Publicerad
-Det är svårt att gå emot sin egen politik, sade han vid en träff med riksdagsjournalister i dag.
Obama går till val på att det ska löna sig att arbeta, på jobbskatteavdrag och särskilda skattelättnader för äldre. -Precis som den borgerliga alliansen gjorde, påpekar Reinfeldt.
Statsministern är dock inte överens med Obama om allt. Han tycker inte om Obamas protektionistiska politik.
Stödjer inte Clinton
I riksdagens partiledardebatt nyligen framhöll Reinfeldt att hans politik är besläktad med förre presidenten Bill Clintons politik. Frågan är varför han då inte stöder dennes hustru.
-När jag gått igenom det Hillary Clinton föreslår så pratar hon om att vidga tidigare skattesänkningar som framför allt Bush har stått för och som riktar sig väldigt mycket till dem som tjänar allra mest och också till medelklassväljare. Men hon har inte lika specifikt sagt hur hon tänker göra det. Hon bygger heller inte vidare på de jobbskatteavdrag, åtminstone inte vad jag har sett, som Bill Clinton utformade under 1990-talet. Hon är helt enkelt inte lika pricksäker i en politik riktad till låginkomsttagare som ger fler jobb, sade Reinfeldt.
Vill gärna se en kvinna
Men Fredrik Reinfelts partiledarkollegor i alliansen håller inte med. Göran Hägglund, Jan Björklund och Maud Olofsson håller alla på Hillary Clinton.
-Jag skulle gärna se en kvinna och då är förstås Hillary Clinton min kandidat, säger Maud Olofsson som även gillar republikanen John McCain eftersom han är frihandelsvänlig.
-Det går att hitta fördelar och nackdelar med alla kandidater, men vid en slutlig sammanvägning så tycker jag att Clinton är den bästa, säger Göran Hägglund.
Folkpartiets ledare Jan Björklund anser att det vore bäst för Sverige om republikanen John McCain vann på grund av hans syn på frihandel, men anser att Hillary Clinton är den bästa kandidaten när det gäller amerikansk inrikespolitik.
Vänstern hoppas på Clinton
Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin stödjer demokraterna och Hillary Clinton.
– Jag har följt Hillary i många år och hoppas verkligen att hon vinner. Obama och Hillary har väldigt lika program, men Hillary är erfaren och listig. Hon har det som krävs av en kvinnlig president i USA, säger Mona Sahlin.
Även miljöpartiets Peter Eriksson och vänsterpartiets Lars Ohly föredrar Hillary Clinton.