Oberoende granskning av grisbönder
Grisbönderna är nu beredda att låta oberoende inspektörer kontrollera djuromsorg och livsmedelssäkerheten.
Publicerad
Hittills har inspektionerna gjorts av veterinärer som är anställda av företag som ägs av slakterierna eller av bönderna själva.
Lantbrukarnas riksförbund (LRF) meddelade på fredagen också att
ett beslut om att införa certifiering av alla grisföretag har fattats vid ett möte med företrädare för Sveriges grisföretagare, Svenska djurhälsovården, Kött- och charkföretagen samt Swedish Meats och en rad slakterier.
"Alla överens"
-Det råder fullständig enighet om att införa en certifiering av alla grisföretag, säger Lars-Göran Pettersson, ordförande i LRF, till TT.
-Bonden får då ett kvitto från en tredje part som visar att den egna gården följer djurskyddslagstiftningen och att den håller för en granskning, säger LRF-ordföranden.
-Och för konsumenten innebär certifieringen en extra trygghet att varan håller vad gäller djuromsorg, tillägger Lars-Göran Pettersson som dock inte kan säga när de nya reglerna ska börja fungera.
-År kommer det naturligtvis inte att behöva ta.