Regeringen omprövar Carnegies roll

Regeringen ser nu över Carnegies roll som rådgivare åt regeringen vid utförsäljningen av statliga bolag, uppger statsminister Fredrik Reinfeldt.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Det finns en allvarlig kritik, men vi vill inte hamna i en position där det kan uppfattas som att vi över- prövar Finansinspektionens bedömning, säger Reinfeldt.

Men han konstaterar att det kan bli så att regeringen avbryter samarbetet med Carnegie: -Om vi inte uppfattar att Carnegie gör de förändringar av sina kontrollrutiner som behövs, tillägger Reinfeldt.

Stockholmsbörsen kräver vite

Stockholmsbörsen har nu formellt överlämnat Carnegieärendet till disciplinnämnden. Börsen anser att regelöverträdelserna är "mycket allvarliga" och yrkar därför att nämnden bestämmer "kraftfulla viten", enligt ett pressmeddelande från Stockholmsbörsen.

Börsen anser att Carnegie lämnat felaktig information till aktiemarknaden om sitt resultat för både år 2005 och 2006 samt för första kvartalet 2007. Bakgrunden är att banken lagt order och genomfört avslut i handeln för egen räkning. Detta för att antingen påverka värderingen i tradingportföljen eller för att dölja övervärderingar i portföljen.

Stockholmsbörsens anmälning till disciplinnämnden avser både Carnegie som börsmedlem och som ett noterat bolag. I båda fallen yrkar börsen på kraftfulla viten.