Reinfeldt: Krisen i Grekland påverkar oss
Statsminister Fredrik Reinfeldt säger till TT att man från svenskt håll följer utvecklingen i Grekland noga.
Publicerad
-Vi följer detta mycket nära och det är viktigt att säga att eurogruppen sitter nu i möten och diskuterar eventuella insatser. Vi säkrar nu också att våra institutioner, Riksgäldskontoret och Riksbanken, följer detta noggrant. Att det finns beredskap i ett mer utsatt läge att se till att marknader behåller sin likviditet, att se till att det inte blir mer allvarliga förlopp, det är väl det vi får göra nu, säger Reinfeldt.
Påverkar Sverige
-Är det någonting vi har lärt oss hösten 2008 så är det att kriser som kommer utifrån påverkar Sverige. Halva vår ekonomi är byggd på export. Vi är inte så exponerade just mot Grekland, men vi har nu ett Europa med stora underskott i offentliga finanser och i stort behov av sanering.
-Sverige avviker från nästan alla andra med god ordning. Vi har flera år i rad nu lägst budgetunderskott och bäst ordning på våra offentliga finanser i hela Europa. Men vi är ändå inte säkra mot genomslag från omvärlden så vi bör följa detta väldigt noga och komma ihåg att hösten 2008 ledde det till en tvärnit i den svenska exportindustrin och ökad arbetslöshet.
Det är för tidigt att säga hur Greklandskrisen kommer att påverka oss, men blir det ett djupare och längre förlopp så påverkar det absolut Sverige, konstaterar Reinfeldt.
Sahlin: Ordnad ekonomi viktig
Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin säger att den allmänna ekonomiska oron kommer att understryka vikten av ordning i de offentliga finanserna.
-Det bekräftar hur viktigt det är att komma tillbaka till överskott och att få ner arbetslösheten, säger hon till TT.
Medan hennes partikamrater i regeringsställning i Europa hör till dem som har allra störst problem nu - Spanien, Portugal, Grekland och Storbritannien - anser Sahlin att hon inte har något att bevisa.
-Som svensk socialdemokrat känner jag mig väldigt trygg över att Sverige har en så stark ekonomisk utveckling, trots allt, tack vare den starka ekonomiska politik som Socialdemokraterna bedrivit i många år och som gjorde att vi lämnade över ett överskott till regeringen Reinfeldt, säger Sahlin.
-Socialdemokraterna i Sverige har inget som behöver bevisas när det gäller att visa att vi står för trovärdighet och stabilitet för jobb och ekonomi.
TT: Påverkar oron dina budskap i valrörelsen?
-Mitt huvudbudskap har hela tiden varit att klarar man jobben klarar man också ekonomin.
Det grekiska problemen har inte rubbat Sahlins tro på euron som valuta och att Sverige borde gå med en dag.
-Jag tror fortfarande på euron men jag vill inte se en folkomröstning under nästa mandatperiod, säger Sahlin.
Hon tycker att den pågående krisen visar att euron inte bara kan vara ett projekt för soliga dagar utan att det också måste finnas en ordning för beslut vid kriser i valutaunionen. Nu har euroländernas senfärdighet med beslut om Grekland förvärrat oron, anser hon.
TT