Så hoppas Saab kunna lösa situationen

När Saab i dag överklagar ett beslut om rekonstruktion till hovrätten i Göteborg kommer man att trycka på att det finns ett bindande avtal om hjälp från Kina och att de kinesiska myndigheterna ligger i slutprocessen för att godkänna avtalet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

I fem månader har fabriken i Trollhättan stått stilla eftersom Saab haft brist på pengar. Till slut gick det inte ens att skaka fram medel till löner och därför gick Saab in med en ansökan till tingsrätten i Vänersborg om rekonstruktion.

Det är ett sätt att skydda företaget från konkurs och Saabs styrelseordförande Victor Muller hoppas med det få tid på sig att rädda bolaget.

Hoppet står till Kina
Mullers hopp står till Kina där två bolag, Youngman och Pang Da, lovat att skjuta till 2,2 miljarder kronor.

Men tingsrätten i Vänersborg anser att det är oklart om pengarna kommer eftersom supermyndigheten NDRC (Nationella utvecklings- och reformkommissionen), som ska godkänna affären ännu inte lämnat besked. Därför fick Saab nej.

I sin ansökan till hovrätten, som lämnas in i dag, kommer Saab att redovisa avtalen med både Youngman och Pang Da och utförligt gå igenom hur långt processen kommit.

Hoppas på provins-ja
Superdepartementet NDRC har låtit en oberoende expertgrupp granska affärsupplägget. Sedan har NDRC:s lokala gren i Hangzhou gett sitt godkännande och på onsdag hoppas Saab även på ett godkännande från provinsen Zhejiang. Det som lockar är nya bilfabriker som innebär fler jobb.

Först därefter tas beslutet i Peking - ett beslut som normalt tar minst en månad att få fram men som Saab med den svenska regeringens hjälp hoppas få klart inom några veckor. För på tisdag ska den svenska ambassadören i Kina, Lars Fredén, träffa högt uppsatta företrädare för NDRC för att snabba på beslutsprocessen.

Frågan är bara om det hjälper för att övertyga hovrätten att godkänna en rekonstruktion av Saab. För det är fortfarande inte klart att pengarna kommer och det finns inga bindande löften från NDRC att godkänna affären.

Jan Nylander
jan.nylander@svt.se