Saab har stöd för skuldavskrivning

Saab Automobile hävdar att bolaget kommer att få igenom det viktiga ackordet som innebär att skulderna på totalt cirka 10,5 miljarder kronor skrivs ner med 75 procent och att bolaget får ett år på sig att betala.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-Vi har redan fått fullmakter från över 80 procent av fordringsägarna som säger ja till ackordet. De representerar mer än 90 procent av skuld-
värdet, så vi klarar gränsen, säger Gunilla Gustavs på Saabs informationsavdelning, till TT.

-Nu blir ackordsförhandlingen på onsdag odramatisk.

Saab har skulder på cirka 10,5 miljarder kronor.

Staten tvekar
Svenska staten, som företräds av Skatteverket, håller fast vid sin inställning att inte godkänna ackordet.

-Det har skett en del underhandskontakter, men vi har ingen konkret information som gör att vi omprövar vårt ställningstagande, säger Mats Hagelin på Skatteverket till TT.

Staten är näst största fordringsägare med fordringar på 348 miljoner efter bland annat den statliga lönegarantin.

Skälet till att en skuldavskrivning inte accepteras är att staten vill veta mer om vem som blir Saabs ägare. Annars vet man inte om företaget kan drivas lönsamt i framtiden, enligt Mats Hagelin.