Scanpix
Foto: Scanpix

S vill satsa på forskning

Ska ledas av statsministern Socialdemokraterna efterlyser en ny forsknings- och innovationspolitik, där innovationsråd, rundabordssamtal, tillgång till riskkapital och strategiska samverkan pekas ut som viktiga delar.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Innovationsrådet ska ledas av statsministern vilken S förstås vill ska vara Stefan Löfven efter valet om två år. Icke desto mindre säger S sig vilja ha en blocköverskridande överenskommelse om forskning och innovation, byggd på tioåriga perspektiv.

-Sverige måste ha ett långsiktigt perspektiv i den stentuffa konkurrensen, sade S-ledaren Löfven på en pressträff om förslaget på KTH i Stockholm.

Det vore ett avsteg från det fyraårsperspektiv som Sverige haft hittills, både under S-regeringar och den borgerliga regeringen, enligt S.

Nya sjukregler

Socialdemokraterna också ta bort den bortre gränsen i sjukförsäkringen, höja ersättningsnivåerna och ta bort den andra sjuklöneveckan. För att finansiera det satsar partiet 3,5 miljarder kronor i sitt budgetförslag.

-Det är nödvändigt att höja taken i sjukförsäkringen eftersom alltfler tvingas ta kompletterande försäkringar eftersom de allmänna försäkringarna är för dåliga, säger Thomas Eneroth, vice ordförande i socialförsäkringsutskottet till TT.

Genom att ta bort den andra sjuklöneveckan får företagen enligt Eneroth lägre kostnader för sjukfrånvaron.

-Men det innebär också att det minskar tveksamheten att anställa personer med tidigare sjukhistorik. Det tror vi är viktigt eftersom vi vill att många företagare ska kunna anställa personer utan att vara rädd för ökade sjuklönekostnader.

Han tror också det underlättar för parterna att komma överens om bredare omställningsavtal som också innehåller rehabilitering.

-Vi vill ha en rejäl arbetslinje, inte en utsorteringslinje, säger Thomas Eneroth.