Live-tv från riksmötets öppnande

Sommaren slut även i riksdagen

För många känns sommarledigheten allt mer avlägsen, men för de 349 ledamöterna i Sveriges riksdag tar sommaren slut först i dag.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten
Kommentatorerna synade ledamöternas generösa villkor inför öppnandet.
Kommentatorerna synade ledamöternas generösa villkor inför öppnandet.

Okej, många folkvalda har jobbat politiskt under sommaren, och även i riksdagshuset har det varit aktivitet. Men det är först i dag som riksdagsåret inleds på allvar. I dag äger riksmötets högtidliga öppnande rum under sedvanlig pompa och ståt.

SVT sänder evenemanget både i SVT Play och i SVT1 med start klockan 13:25.

Arméns musikkår spelar och Livgardets grenadjärer paraderar på Riksplan. När gästerna anländer till Riksdagshuset möts de av Folkdansgillet Kedjan med alla landskapsfanorna.

Närvarar gör, förutom riksdagsledamöterna själva, även kung Carl XVI Gustaf som på talmannens begäran förklarar riksmötet 2012/13 öppnat.

I plenisalen läser sedan statsminister Fredrik Reinfeldt (M) upp regeringsförklaringen, därefter blir det sång- och musikstund innan gästerna tågar ut till musik.

Därefter börjar vardagen, även i riksdagen.