Stefan Löfven intervjuades i Agenda
På söndagkvällen intervjuades Socialdemokraternas nya partiledare Stefan Löfven i SVT:s Agenda av Mats Knutson som debuterade som programledare.
Publicerad
Inledningsvis frågade Mats Knutson vad det är som gör just Stefan Löfven till en bra ledare för Socialdemokraterna.
-Jag kommer från företag som varit i stenhård internationell konkurrens under lång tid. Det är min bana. Jag har följt den här sektorn under lång tid.
-Jag förstår mycket väl kopplingen mellan jobb och vårt behov av att sälja saker, det som också gör det möjligt att ha en stark välfärd, sade Löfven.
-Kopplingen melllan att skapa saker och att fördela dem rättvist. Det tror jag att jag har kläm på.
Vinst i välfärden
Stefan Löfvens företrädare Håkan Juholt öppnade för att riva upp Socialdemokraternas kongressbeslutet om att tillåta vinst i privata välfärdsföretag.
Det viktiga är enligt den nye S-ledaran att "täppa till hålen".
-Vi har ett arbete pågång om hur vi ska kunna stoppa det orättfärdiga och fullständigt oacceptabla i att skattepengar går till endera skatteparadis utomlands eller till privata konton eller plånböcker.
Enligt Stefan Löfven finns det olika sätt att stoppa de här överföringarna, bland annat kan man lära av våra nordiska grannar.
Men han vill inte uttala sig för ett totalt förbud mot vinst i välfärdsföretag.
A-kassa inte hur länge som helst
Stefan Löfven har tidigare sagt att ersättningen från a-kassan inte kan "vara i evighet".
Den ståndpunkten har han kvar även idag.
-Det finns inget land som kan säga att "vi kan gå på arbetslöshetsförsäkring hur länge som helst". Men vi ska inte slänga ut folk i tomhet, i otrygghet.
-Man ska har rätt till något annat. Det kan vara praktikplatser, utbildning eller plusjobb i vården.
-Vi ska se till att folk är så kort tid som möjligt i arbetslöshetsförsäkringen. Men när man väl är där ska det vara betydligt bättre ersättning än vad man har idag.
Jobba till 75?
-Det viktiga för oss i Sverige är att få fler arbetade timmar. Inte att tvinga människor nödvändigtvis att gå i pension vid 75 års ålder.
-Höjd pensionsålder är inte det första vi ska titta på. Det viktiga är att se till att människor orkar jobba. Ett vårdbiträde, en byggnadsarbetare kommer inte upp ens till 65 års ålder innan de måste sluta jobba, sade Stefan Löfven.
"Börjar i fel ände"
Stefan Löfven påpekade också att många ungdomar kommer för sent ut på arbetsmarknaden, att invandrare har svårt att få jobb och att många kvinnor som vill jobba heltid inte får möjlighet till det.
Stefan Löfven tror att det kan vara rimligt att den som vill jobba längre också får göra det.
-Men det är inte det som är första fokus, säger Stefan Löfven.
Han tycker statsministern "börjar i fel ände" när han talar om att vi ska jobba till 75.
Skattehöjning?
Mot slutet av intervjun kom skattefrågan upp. Där gav Stefan Löfven få konkreta besked. Han hänvisade till den utredning inom Socialdemokraterna som leds av Leif Pagrotsky.
-Många låg- och mellaninkomsttagare har fått mer i plånboken och det är det inte så lätt att ändra på, sade han.
-Vi vill inte försämra deras villkor.
Däremot påpekar Löfven att Socialdemokraterna i sitt budgetförslag sänker jobbskatteavdraget för dem som tjänar över 600.000 kronor om året och tar bort det helt för dem som tjänar över en miljon.
Kärnkraften
Som ordförande i IF Metall stödde Stefan Löfven regeringens beslut att tillåta att gamla kärnkraftsreaktorer fick ersättas med nya.
Samtidigt finns det ett kongressbeslut hos Socialdemokraterna att kärnkraften ska avvecklas.
-Kärnkraften ska avvecklas men aldrig på sådant sätt att vi riskerar produktion och konkurrenskraft. Det måste ske med ansvar för jobben, sade Stefan Löfven som svar på Mats Knutssons fråga om han hade kvar sin syn på kärnkraften.
-Kärnkraften är ingen isolerad fråga. Den är en del av energiförsörjningen. Vi behöver en bred överenskommelse där partierna sätter sig ner och diskuterar hur energibehovet faktiskt ser ut i framtiden. Och så koppla det till att vi ska ha en bra klimatpolitik.
Stefan Löfven vill ha en blocköverskridande överenskommelse om energipolitiken.
-Nu har vi en överenskommelse som är gjord av en regering som inte ens vet om de är överens om den överenskommelsen.
Örjan Magnusson
orjan.magnusson@svt.se