Svenskar manas vara försiktiga i Vitryssland
Hot mottaget Svenskar som befinner sig i Vitryssland uppmanas vara försiktiga med anledning av den diplomatiska konflikten. Enligt UD har hot riktats mot svenskar i landet.
Publicerad – Uppdaterad
-Ambassaden har mottagit någon form av hot riktat mot svenskar i allmänhet, säger Catarina Axelsson vid UD:s pressjour till TT.
UD:s uppfattning är att Vitryssland i allmänhet är ett tryggt resmål. Men med anledning av hur den pågående diplomatiska konflikten har eskalerat har även situationen för svenskar i landet kommit att ändrats.
Bildt: Iaktta viss försiktighet
"Tonläget från den vitryska regimen och dess olika organ mot Sverige är just nu mycket högt, och vi har haft anledning att be de svenskar som kan finnas i landet att iaktta viss försiktighet", skriver utrikesminister Carl Bildt på sin blogg.
Ett tiotal svenska medborgare är bosatta i Vitryssland och cirka 3.500 besöksvisum utfärdas från Sverige varje år, enligt UD.
UD har inga rapporter om att någon svensk råkat ut för något i Vitryssland, men ambassaden i Minsk anser att det som svensk i landet finns anledning att "vara extra vaksam och iaktta försiktighet". På grund av hotbilden får svenskar även rådet att vara diskreta:
"Svenskar i landet uppmanas därför att undvika exponering av svenska igenkänningstecken på ex. kläder och liknande", skriver ambassaden på sin hemsida.
Oppositionella tar risken
-Det är klart att det kan piskas upp en stämning, eftersom regimen styr hela propagandaapparaten, säger Robert Hårdh, chef för Civil Rights Defenders, tidigare Helsingforskommittén.
Hårdh tror att risken är relativt liten för att svenskar verkligen skulle råka illa ut i Vitryssland.
-De som tar den verkliga risken är vitryska oppositionella, säger han.