Smugglar elfenben utan att veta om det

Souvenirer av elfenben vanliga Smuggelhandel med utrotningshotade djur har nu klättrat upp till en tredjeplats efter den illegala vapen- och narkotikahandeln. En del av den står turister för – även svenskar. I många fall utan att veta om det.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

–I Thailand säljs souvenirer och smycken gjorda av elfenben. Kommer man hem och tullen öppnar väskan då blir det inte nåt kul slut på semestern, säger Ola Jennersten på Världsnaturfonden i SVT:s Gomorron Sverige.

Tullen har fördubblat sina beslag av produkter och varor från olagliga djur de senaste fem åren. Samtidigt ökar den illegala handeln globalt.

Tjuvjakt

Världsnaturfonden presenterade i dag en undersökning som visar att nästan var fjärde svensk Thailandsturist har sett elfenbenssouvenirer under sin semester – som oftast kommer från tjuvskjutna elefanter i Afrika.

Hundratusentals svenskar åker svenskar åker till tropiska länder varje år. Mer än 350 000 besöker Thailand. Produkter av elfenben saluförs öppet på marknader, i butiker och hotelshopar.

–Vår bestämda uppmaning är att säga nej till elfenben. Vid ett köp riskerar man ofrivillig bli smugglare och indirekt bidra till den illegala och oetiska handel som ligger bakom det till synes oskyldiga semesterminnet, säger WWFs generalsekreterare Håkan Wirtén.

Elfenbenen i Thailand kommer så gott som alltid från en illegalt skjuten elefant i Afrika och inte från inhemska självdöda djur, enligt WWF.

Införsel straffbart

Från Afrika fraktas elefanthornen till Asien. Där tvättas handeln vit när det insmugglade elfenbenet säljs som inhemska, lagliga produkter.

De som ligger bakom är välorganiserade kriminella ligor, med liknande tillvägagångssätt som drog- och vapenhandelsligor.

Vad många svenska thailandssturister inte känner till är att det är straffbart att packa ner en liten söt souvenir gjord av elfenben och ta med den hem till Sverige.

Stöd från resebranchen

WWF går idag även ut med en uppmaning till resebranschen om att informera om att det är förbjudet att till exempel ta med sig elfenbensprodukter hem från Thailand liksom från andra länder där sådana produkter säljs.

–Vi är glada för att flera av resebolagen stöttar vår kampanj mot denna handel. I slutändan handlar det om att rädda unika djur, noshörning, elefanten, tigern, chimpanser, gorillor, vars kött efterfrågas och smugglas allt mer, från utrotning, säger ola Jennersten på WWF.