Tullen stoppar Saableveranser
Saab Automobiles betalningsproblem har blivit akuta. Tullen har stoppat inoch utförsel av gods och färdiga bilar till företaget, eftersom Saab inte kan betala tullavgifterna.
Publicerad
Saabs produktionsdirektör Gunnar Brunius säger att företaget nu inte kan bygga fler bilar för tillfället. Allt gods som kommer från länder utanför EU omfattas av tullstoppet.
Stoppet är följden av Saabs begäran om rekonstruktion, där man sade att man inte har pengar. Tullavgifterna betalas normalt via kredit men krediten har dragits in.
Betydande summor
-Det här betyder att Saab vare sig kan få in delar eller transportera ut bilar, så länge som de inte betalar, säger Hans Olsson, Tullverket.
De delar som ligger i produktionslagret i Trollhättan får inte användas. Varorna finns visserligen inne i Sverige, men de är inte förtullade.
Enligt Olsson är summorna som Saab är skyldig "betydande".
– Vad Saab kan göra är att själv försöka få fram pengar, vilket de säger att de inte har, eller också få ett ombud att gå in och betala för Saabs räkning, säger Hans Ohlsson.
Inte ett öre i kredit
-De får de betala hela Saabs kredit. Vi ger inte ett öre i kredit till Saab, sådana är bestämmelserna.
Men Gunnar Brunius är hoppfull.
-Tullen håller på våra varor. Jag har inga indikationer på att vi inte skulle kunna betala. Jag räknar med att det här ska kunna lösa sig redan undan onsdagskvällen, säger Brunius.
Källa: TT