Tusentals operationer har ställts in
Vårdförbundets strejk har lett till att mer än 4.000 operationer och nära tre gånger så många undersökningar har ställts in, enligt arbetsgivaren Sveriges Kommuner och Landsting (SKL).
Publicerad
-Så vitt vi vet har inga allvarliga tillbud ännu ägt rum på grund av strejken men köerna ökar allt mer, säger Ingela Gardner Sundström, ordförande för SKL:s förhandlare.
Drygt 7.000 sjuksköterskor, röntgen- sköterskor och biomedicinska analy- tiker strejkar för högre löner. Medlarna har bokat in nya möten med parterna senast på måndag.
"Antalet antagligen större"
I stora landsting, som Stockholms läns landsting och Region Skåne, handlar det om cirka 1.000 respektive 1.245 inställda operationer, skriver SKL på nätet.
Det är SKL som har gjort sammanställningen från tio landsting. Eftersom flera landstings dagsaktuella siffror saknas är antalet totalt sett antagligen betydligt större, skriver SKL i ett pressmeddelande.
Bekymmersamt läge
I pressmeddelandet skriver SKL också att förhandlingsläget är "bekymmersamt", och att parterna nu måste komma fram till en överenskommelse så att allmänheten inte drabbas ytterligare.
Kommunen stäms
Krokoms kommun i Jämtland stäms för strejkbryteri av Vårdförbundet. Anledningen är att kommunen ska ha beordrat personal på en avdelning på ett äldreboende att arbeta trots att de är uttagna i strejk, rapporterar SVT:s regionala nyhetsprogram Mittnytt.
Kommunen anser att det rör sig om skyddsarbete.
-Vi kommer att kräva stora skadestånd, säger Vårdförbundets länsordförande Kristina Fluur Hedman.
Varsel om en utvigning av strejken från den 16 maj har lagts.