Två dömda för våldtäkt på 13-åring
Två 15-åriga pojkar fälldes även i hovrätten i Malmö för grov våldtäkt på en 13-årig flicka.
Publicerad
Pojkarna hävdar att allt var fri- villigt och att de inte visste att flickan var yngre än 15 år.
Flickans ålder gör att de i objektiv mening gör sig skyldiga till våldtäkt mot barn, konstaterar hovrätten.
Den ene döms till åtta månaders sluten ungdomsvård, den andre till ungdomsvård enligt en vårdplan. En tredje pojke har tidigare dömts i fallet men valde att inte överklaga.
Avgörande för att brotten mot flickan ska ses som grova var att flera personer efter varandra hade samlag med henne, skriver hovrätten.
Offret kommer från en ort i Skåne och kom i kontakt med en av pojkarna via en kompis och chattade med honom. Redan från start försökte han få henne att komma till Landskrona och i slutet av augusti tog hon sig dit. Brottet begicks i ett förrådsutrymme.
Ytterligare en pojke har dömts av tingsrätten för våldtäkt mot flickan, men han hade inte överklagat till hovrätten.