Valforskare: Helt öppet!
Partiledardebatten kan bli avgörande Opinionsundersökningarna står som spön i backen, och ofta med lite skiftande resultat. Men trots siffror till Alliansens favör är valresultatet långt ifrån klart.
Publicerad
Stabil ledning för alliansen sedan flera veckor, det mesta talar väl för att det redan är avgjort nu tio dagar före valet?
-Nej, jag vill nog vara försiktig och säga att det faktiskt är helt öppet fortfarande, säger Henrik Oscarsson, professor i statskunskap vid Göteborgs universitet.
-De flesta enskilda siffror på alliansens ledning ligger inom felmarginalen även om resultaten pekat åt samma håll en tid. Men tänk på att i Norge låg de rödgröna under med fem procentenheter i opinionsundersökningarna en dryg vecka före valet. Ändå vann de.
Enligt undersökningar som publiceras i Aftonbladet är det i praktiken ingen skillnad mellan blocken. Det förklarar Henrik Oscarsson med att det är en webbundersökning till skillnad mot de andra som baseras på telefonintevjuer.
De små ökar, de stora minskar
-Än så länge får man ta de resultaten med viss försiktighet, säger Henrik Oscarsson som menar att det inte hänt så mycket i opinionen på sistone. De små partierna har gått framåt lite, de stora bakåt.
Enligt Henrik Oscarsson är årets och 2006 års val de i särklass jämnaste de senaste 30 åren. Hans egen snittmätning nu är 4,2 procentenheters ledning för alliansen, en ledning som visserligen är dubbelt så stor som vid förra valet, men den kan ätas upp under den sista veckan.
"Det är först nu de blir intresserade
-Avgörande är hur blockbytarna beter sig, säger han. Alla blockbytare ändrar sig först under sista veckan. Vi som är intresserade byter inte block, vi byter framför allt inom blocken. Men det är om de ganska ljumt intresserade mittenväljarna som slaget står. Det är nu de sista 7-10 dagarna som de vaknar upp och ökar sitt intresse.
-Det handlar mycket om psykologi nu, säger Henrik Oscarsson. Alla valarbetarna läser omedelbart alla opinionsundersökningar. Oppositionens valarbetare letar efter ett trendbrott i mätningarna
så de får lite vind i ryggen och inte blir modfällda.
Allt fler väljare bestämmer sig allt senare, framför allt de som inte följer valrörelsen hela tiden. Jag tror att många av de avvaktar till den avslutande partiledardebatten i SVT innan de bestämmer sig. Den debatten kan alltså bli helt avgörande, avslutar statsvetaren Henrik Oscarsson.
Nils Edman