Valutor och börser fortsätter svänga kraftigt

Europeiska börser, räntor och valutor krängde fram och tillbaka i tvära kast på måndagen. Riktningen varierade i takt med besked och uppgifter om budgetsaneringar och kristecken.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Stockholmsbörsen drogs med i den våg av bankoro som sköljde över den europeiska finansmarknaden efter att den spanska sparbanken Cajasur i helgen hamnat under statlig förvaltning.

Vid stängning låg den skakiga Stockholmsbörsens OMXS-index - som rasat med 10 procent i maj - på 300,1. Det innebär oförändrat läge jämfört med bottennappet fredags.

Valutor svänger
Samtidigt hade kronan backat med 5 öre till 7:85 kronor per dollar och stigit med 9 öre till 9:72 kronor per euro.

-Det är otroligt stora växelkursrörelser vi har sett den senaste veckan. I dag är det lite lugnare, med en stärkt krona mot euron. Åtminstone jämfört med i fredags, säger Torbjörn Isaksson, ekonom på Nordea.

På börsen tyngde främst bankaktier. SEB:s A-aktie låg på -1,5 procent, medan Swedbanks A-aktie hade backat 0,5 procent. Utvecklingen var snarlik på ledande europeiska börser, som stängde med svagt fallande kurser i linje med måndagens öppning på Wall Street.

Nytt tyskt sparpaket?
Från Tyskland kom uppgifter om ett nytt sparpaket. Skattehöjningar och nedskärningar ska enligt regeringskällor refererade av Financial Times dra ned Tysklands budgetunderskott från 5 procent till 3 procent av BNP till 2013.

Samtidigt försöker Frankrikes regering, påhejad av president Nicolas Sarkozy, bana vägen för en höjning av pensionsåldern från dagens 60 år. Ett förslag väntas i sommar och en omröstning i parlamentet står för dörren i september.

Brittisk åtstramning
Den största nyheten på saneringsfronten kom dock från London.

Britternas nye finansminister George Osborne, som fått ärva ett budgetunderskott på 12 procent av BNP, redovisade på måndagen ett sparmål på 6,25 miljarder pund. Hälften ska uppnås via lägre utgifter för konsultarvoden, resekostnader och IT-kostnader.

TT