Förlust för Volvo
Svagt första halvår Som SVT redan kunnat rapportera går det tungt för Volvo PV just nu. Volvo minskar intaget av bemanningsanställda med 287 personer.
Publicerad – Uppdaterad
På dagens presskonferens i Stockholm levererade Volvo det väntade beskedet: Det går dåligt.
Det här får konsekvenser. Bland annat har SVT tidigare kunnat berätta att Torslandafabriken ska minska sin produktion med nio procent från första oktober.
"Vi befinner oss i en omställning"
Den ekonomiska osäkerheten på de flesta av Volvo PV:s marknader kommer att bestå året ut och konkurrensen är hård, enligt Stefan Jacoby, biltillverkarens vd.
-Vi befinner oss i en omställning, säger han.
-Vi måste vänja oss vid att vi lever i en oförutsägbar global miljö.
Dystra ekonomiska utsikter
De ekonomiska utsikterna är dystra, enligt Stefan Jacoby, även om det finns undantag i länder som Japan, Ryssland och Nederländerna.
Han räknar med att eurozonen är på väg in i en recession, vilket redan har tryckt ned försäljningen i södra Europa och Sverige.
-Vi ser inga tecken på någon återhämtning i marknaden, säger Jacoby och tillägger att det viktigaste för företaget nu är att bevara flexibiliteten.
-Vi vänder på varje krona två gånger innan vi använder den, säger han och berättar att man kommer att börja producera Volvo S 60 i Torslanda, vid sidan av Belgien, för att öka flexibiliteten i produktionen.
Nyrekryteringar under årets första åtta månader uppgick till 800 heltidsanställda i Sverige och 500 i Kina, enligt Jacoby.
-Detta är en ökning av de fasta kostnaderna. Och med minskade intäkter måste vi vara försiktiga.
Drar ner i Torslanda
Det försämrade marknadsläget gör att Volvo PV skär ned produktionstakten till 50 bilar per timme, bekräftar Stefan Jacoby på presskonferensen. Inbromsningen görs genom att företaget skär ned på antalet anställda via bemanningsföretag i Torslanda med 287 personer.
-Vi har för tillfället inga ambitioner att göra oss av med några av våra fastanställda arbetare eller tjänstemän, säger Jacoby.
Han beskriver åtgärderna som finjusteringar och varnar för att nedskärningar och förseningar, som han tror kan skada företagets långsiktiga målsättningar.
Han tillbakavisar uppgifterna om att satsningen på en ny fabrik i Kina har problem. Siktet är fortfarande på att ha fabriken i drift 2014.
-Vi följer tidsplanen, säger han.
Men det är tufft och svårt att bygga upp en ny fabrik, enligt Jacoby.
Förutom satsningen i Kina siktar Volvo PV på en helt ny XC 90-modell till 2014, då det även planeras för nya satsningar på eldrivna bilar.