Wikileaks – Så stoppade Sverige USA:s hemliga fångtransporter

Fram till 2006 transporterade USA fångar med hemliga flyg via Sverige. När svenska regeringen krävde klara besked ledde det till en diplomatisk kris och till att transporterna upphörde, skriver Svenska Dagbladet.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Hemliga diplomatrapporter som tidningen tagit del av via sajten Wikileaks bekräftar tidigare uppgifter att två plan som landade på Arlanda under 2006, i februari och i april, hade fångar ombord.

Göran Persson orolig
USA:s chargé d'affaires i Stockholm, Stephen V Noble skriver i en rapport att den svenska regeringen under statsminister Göran Persson blivit orolig över rapporterna om CIA-plan som landat på europeiska flygplatser.

Han beskriver hur den svenska regeringen inför det andra planets landning i april krävde svar på en rad detaljerade frågor om planet och dess uppdrag.

Regeringen klargjorde att man ville veta om USA genomförde fångtransporter och signalerade att framtida flygningar skulle granskas ännu hårdare.

Förklädd underrättelsepersonal
Bevis för att det verkligen rörde sig om fångtransporter fick Sverige genom att militär svensk underrättelsepersonal, klädda som servicetekniker, tog sig ombord på ett av planen utan att amerikanerna anade något.

Enligt vad SvD erfar har inga hemliga amerikanska fångtransporter mellanlandat i Sverige efter 2006.

Thomas Larsson
thomas.larsson@svt.se
TT