”Politiken har blivit smutsigare”
Presidentrådgivaren om ett ändrat politiskt klimat Ron Nessen, 78, är en av veteranerna i Washington. Han har varit pressekreterare åt president Gerald Ford 1974-77. Han har bevakat Vietnamkriget och många valkampanjer. Men nu har han fått nog. Han orkar inte titta på tv.
Publicerad – Uppdaterad
– Jag står inte ut, säger han. Det är en flod av politiska negativa annonser som väller ut över tv-rutan. Jag stänger av.
Åttio procent av alla politiska annonser är negativa, det vill säger de tar heder och äran av motståndaren.
Utan att vara otrevlig
– Jag arbetade för en president som talade om att man kunde ha olika åsikter men inte vara otrevlig för det (disagree without being disagreable), säger Ron Nessen. Men det är slut med det nu.
Ron Nessen är republikan, måttlig republikan kan man kanske kalla honom. Han är nu medieexpert på Brooking-institutet, som ibland placeras på vänsterkanten, ibland i mitten.
– Det mest anmärkningsvärda med årets valkampanj är skillnaden jämfört med 2008. Då hade vi en kandidat som talade om hopp och förändring och som kunde engagera massorna. I år har vi inte något sådant.
Hållit sig undan
Som journalist och medieexpert noterar han också att president Obama håller sig undan massmedierna.
– Jag kan inte minnas när han hade en ordentlig öppen presskonferens senast, säger han. Det underliga är att journalisterna inte klagat. (Statistik visar att i modern tid är Obama faktiskt en av de mest återhållsamma när det gäller kontakter med medier; sista presskonferensen höll han i – mars.)
I stället har kampanjen blivit ful och förnedrande. Han ser många orsaker till detta. Brookings-institutet är ett forskningsinstitut med folk från olika politiska läger.
Skrika högt
En av de frågor som vi alla ställer är hur politiken i USA har kunnat bli så smutsig som den har blivit.
En av orsakerna är kabel-tv som skapat ett medialt landskap där det gäller att plocka fram den som står längst till höger och den längst till vänster.
– Sen får de bara order att skrika så högt de kan åt varandra, kommenterar Nessen.
Blunder-jakt
Den politiska bevakningen har dessutom tunnats ut genom att det inte finns särskilt många tunga politiska expertreportrar. Det handlar nu mer om att kunna rapportera att en politiker gjort en blunder, uttalat sig uppåt väggarna, gjort sig skyldig till en ”gaffe” som det heter på journalistengelska.
Den politiska kvaliten har också sjunkit genom det som kallas ”redestricting”, dvs. att valkretsar görs om så att de passar det parti som har makten i området. Så gör båda partierna.
– Vi har 435 valdistrikt till representanthuset. Omkring 400 av dem är nu indelade så att de är säkra distrikt, antingen för en demokrat eller en republikan. Bara 35 är verkligen osäkra och kräver en politisk strid. Det betyder att vi har en mängd politiker som kan säga vilka dumheter som helst utan att de riskerar att förlora.
Inte en människa
Till allt detta kommer att kongressledamöterna inte längre lever i Washington med sina familjer.
– De reser in på tisdagen och åker hem på torsdagen. Det betyder att det inte blir tid för ett umgänge över partigränserna som var vanligt förr. Förr var motståndaren också en människa, så är det inte lägre.
Till allt detta kommer det ökade bruket av politiska konsulter som bara har ett mål – att förinta den politiska motståndaren, om de så sker genom att gå över lik.
Svartmålande
En nyhet för detta år är ändringar av valfinansieringslagarna som ger rika enskilda eller grupper möjlighet att med hundratals miljoner dollar obegränsat kunna stödja en kandidat. Det är det som gör att Ron Nessen inte orkar titta på tv – genom dessa finansiärer har tv-reklamen blivit totalt svartmålande och negativ.
Om Ron Nessen är besviken på Obamas valrörelse, så är han minst lika besviken på Romneys.
– Om jag varit rådgivare åt Romney skulle jag ha tvingat honom att upprepa ”jobb, jobb, jobb” tjugofyra timmar om dygnet. Det är detta som är den stora frågan, men Romneykampanjen har splittrat upp sig på en rad andra frågor.
Romney missar jobbfrågan
– Jobbfrågan är verkligen Obamas svaga fråga. Det finns flera tiotal miljoner som inte syns i arbetslöshetsstatistiken därför att de har gett upp att ens söka jobb, påpekar Nessen. Romney borde vända sig ännu mer till dem.
– Men samtidigt är han inte mannen som kan ta upp detta på rätt sätt. Nessen syftar på att Romney genom sitt riskkapitalbolag Bain själv bidragit till att utlokalisera jobb från USA till bland annat Kina.
Alldeles för jämnt
Och valet? Hur går det den 6 november?
– Jag vågar inte ens gissa detta år. Opinionsmätningarna är så jämna och om inget spektakulärt händer de sista dagarna kan vi räkna med en spännande valnatt.