Utmanar inte regeringscheferna
Rolf Fredriksson Fredrik Reinfeldt firade med öl på en irländsk pub i EU-kvarten i Bryssel i natt. Tillsammans med EU:s nya utrikesrepresentant Catherine Ashton och EU-kommissionens ordförande Barroso. Den nye EU-presidenten Herman Van Rumpoy fanns på annan plats i hemstaden Bryssel.
Publicerad
Det är två förhållandevis okända personer som regeringscheferna enats om. Personer med låg profil som åtminstone i början inte kommer att utmana och överglänsa regeringscheferna i EU-länderna.
Kompromissande belgare
Belgaren Herman Van Rompuy har bara varit premiärminister i ett år.
Han är kristdemokrat och flamländare. Och det är hans låga profil, att han söker och bygger kompromisser i bakgrunden som gör att övriga regeringschefer vill se honom som ständig ordförande eller EU-president.
Van Rompuy tillträder en ny position som skapas när Lissabon-fördraget nu ska träda i kraft. Hans främsta uppgift blir att förbereda och leda regeringschefernas toppmöten inom EU, och han ska representera EU vid toppmöten med presidenterna i t.ex. USA och Kina. Men hur stark hans position avgörs mycket av hur han själv agerar.
Inga erfarenheter
Catherine Ashton är britisk Labour-politiker med baronessa som titel. Hon var Labour-politiker i brittiska Överhuset och har senaste året varit EU-kommissionär med ansvar för förhandlingar om utrikeshandel. Hon har inga direkta erfarenheter av annan utrikes- och säkerhetspolitik.
Beröm till Reinfeldt
För Fredrik Reinfeldt blev det applåder och uppskattande ord från andra EU-ledare. Den kritik som tidigare funnits att han svenska, långsamma stil inte gav resultat förbyttes i beröm för att han vid ett snabbt avklarat toppmöte kunde få fram enighet. Men det återstår för EU-presidenten och utrikesrepresentanten att visa vad de förmår uträtta.
Rolf Fredriksson
SVT:s Bryssel-korrespondent