Amerikanska kongressen beslutar om censur av internet
I dagarna pågår förhör i den amerikanska kongressen inför ett beslut om ett nytt censur-filter som ska omfatta landets samtliga internetleverantörer.
Om förslaget går igenom innebär det i princip att USA gör som Kina och inför en "kinesisk brandvägg", men här är det uttalande målet att förhindra piratkopiering. Kina har sedan många år en omfattande teknisk lösning för att filtrera internetinnehåll.
Förslaget backas av välfinansierade
Förslaget i kongressen heter "Protect IP Act" och finns också i en version för representanthuset som kallas "Stop Online Piracy Act". Det backas upp av en mängd välfinansierade organisationer som Motion Picture Association of America och Screen Actors Guild.
-Det här är ju ett uttryck för den stora influens som upphovsrättsindustrin har i USA, säger IT-experten och debattören Oscar Swartz till SVT. Det är ju ICANN och IANA som styr adresserna på nätet och de sorterar i princip under det amerikanska handelsdepartementet.
Ny "svartlista" för webbsajter
Att avgöra vad som kränker upphovsrättsinnehavares tillgångar ska den amerikanska justitieministern göra. Justitiedepartementet får då rätten att skapa en "svartlista" med sajter som måste spärras av amerikanska internetleverantörer.
-Det här är ett stort problem, säger Oscar Swartz. Om de börjar blockera på det här sättet så skulle det nog kunna uppstå en massrörelse som agerar emot det här.
Internetleverantörer tvingas övervaka sina kunder
Om både kongressen och representanthuset i USA godkänner förslagen innebär det även att privata intressen (som skiv- och filmbolag) får rätten att stämma internetleverantörer som ger tillgång till upphovsrättsskyddat material. Detta vare sig leverantören känner till att materialet publicerats eller inte.
I praktiken skulle det kunna innebära att internetleverantörer blir tvungna att övervaka sina kunder och kontrollera allt innehåll de förmedlar. Den nuvarande lagstiftningen kräver bara att leverantören stoppar tillgången till materialet så snart en anmälan inkommer.
Misstag och fel oroar
De felaktiga raderingar som redan skett spär på oron om att en sådan här ny lagstiftning skulle kunna missbrukas. Som exempel kan man nämna Diebold, tillverkaren bakom de röstningsmaskiner som användes i det senaste presidentvalet i USA. Flera bloggare publicerade interna e-brev som handlade om problemen med röstningsmaskinerna.
Diebold begärde sedan att leverantörerna spärrade sajter som publicerade breven, med hänvisning till upphovsrätt. De flesta sajter som anmäldes spärrades också, trots att breven troligen är skyddade i yttrandefrihetslagen. De spärrades alltså utan att någon domstol prövade saken. Många fler liknande exempel finns.
Sång i privat video på nätet olagligt
I den här videon förklarar organisationen Fight For The Future hur man ser på den nya lagstiftningen - som i praktiken innebär att den som sjunger "Happy Birthday" i en video på nätet gör sig skyldig till ett brott som kan ge fem års fängelse.
Också olagligt länka till skyddat material
Det blir också olagligt att länka till upphovsrättsskyddat material - något som Facebook och Twitter kan få stora problem med. För att följa lagen måste de i så fall övervaka, kontrollera och censurera alla sina användare om de försöker publicera en länk till innehåll som något amerikanskt bolag anser att de äger.
Sverige censurerar redan internet
I Sverige finns sedan många år ett annat slags censurfilter, allmänt kallat "barnpornografifiltret" av medarbetare på polismyndigheterna. Listan är tänkt att just stoppa barnpornografi, men det har visat sig att vissa adresser som filtret spärrar inte innehåller någon barnpornografi. Listan består av fler än 6000 adresser, men går inte att kontrollera då den är krypterad. Polisen bestämmer själva vilka adresser som ska finnas på listan och ingen instans eller journalist kan kontrollera ifall listan är korrekt.
Operatörerna vet inte vilka adresser som spärras
Spärrlistan skickas direkt till Sveriges internet- och mobilnätsleverantörer som med en särskild mekanism spärrar adresserna på listan.
-Vi kan inte själva se vilka adresser som finns på listan, säger Erik Hörnfeldt på mobiloperatören 3 till SVT.
System som kringgår censuren utvecklas
Kritiker menar att systemet bara kommer att hämma internets tillväxt. De som vill ladda ner "olagligt innehåll" kommer ändå att kunna göra det genom att skriva in ip-adressen istället för domännamnet (alltså 194.71.107.15 istället för thepiratebay.org).
Ett nytt lager av spärrar lär också leda fram till att ett nytt "lager" av internet poppar upp - där det är ännu svårare att kontrollera och spåra användare. Flera sådana system finns redan, däribland nätverket Tor (ett slags "dolt internet") och toppdomänen .bit, som är under utveckling.
Upprop mot lagförslagen finns bland annat på den här adressen och här..
Nanok Bie
nanok.bie@svt.se
twitter: @nanok