100.000 protesterade i Burma
Protesterna mot militärjuntan i Burma växer. På måndagen deltog ca 100.000 människor i demonstrationen i landets största stad Rangoon.
Publicerad
Demonstrationen, den största sedan 1988, leddes av tiotusentals buddistmunkar, som uppmanat civila att gå man ur huse. Marschen utgick från Shwedagon-pagoden som är Burmas heligaste helgedom.
Från Mandalay uppges att över 10.000 munkar och civila demonstrerade. Även från staden Sittwe, med drygt 100.000 invånare, rapporterades om ett stort deltagande.
Gatorna är packade med folk, uppger ett vittne för Reuters.
Marscherar för folket
-Vi marscherar för folket, förklarade en av munkarna för nyhetsbyrån AFP.
Munken ska, enligt ögonvittnen, samtidigt ha vädjat till anhängarna att undvika att ropa politiska slagord och endast be böner om fred, kärlek och godhet.
Människor som anslöt till munkarnas demonstration rapporteras ha gått arm i arm med munkarna samtidigt som de skrek slagord.
För första gången syntes i dag även medlemmar från Aung San Suu Kyis parti NLD bland demonstranterna.
Krismöte
Det folkliga upproret började som en protest mot förra månadens chockhöjningar av bränslepriser och har nu vidgats till en allmän protest mot militärjuntans generaler. En munkgrupp har deklarerat att de fredliga protesterna fortsätter till dess att juntan faller.
Juntans generaler väntas den här veckan hålla ett krismöte för att besluta hur folkets uppror ska mötas. Protesterna är de största sedan ett uppror slogs ned med brutalt våld 1988.
Munkarna blir starkare
Munkarna blir modigare för var dag som går och deras krav växer och blir mer tydligt politiska. Det är svårare för myndigheterna att slå ned på dem än på vanliga civila, säger en diplomat i Burma till Reuters.