100 000 tågade för att hedra de döda

Över 100 000 sörjande syrier gick på lördagen ut på gatorna i staden Hama för att delta i begravningen av alla som dödades under fredagens demonstrationer. Landet är farligt nära avgrunden, varnar aktivister.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Fredagen var en av de blodigaste dagarna sedan revolten i Syrien bröt ut för elva veckor sedan.

Prickskyttar öppnade eld
Minst 53 människor uppges ha dödats när säkerhetsstyrkor och prickskyttar öppnade eld mot omkring 50.000 demonstranter som samlats i staden Hama.

-De sköt mot demonstranterna från hustaken. Jag såg många falla på Assi-torget och gatorna. Det var blod överallt, sade ett ögonvittne till Reuters från Hama.

De största protesterna hittills
Enligt en syrisk människorättsorganisation dödades två personer i Homs, fyra mil från Hama, två i staden Rastan, och en i den nordvästra provinsen Idlib. Omkring 50 personer dödades i Hama.

Demonstrationerna var de största i Hama sedan upproret bröt ut i mitten av mars.

USA:s utrikesminister Hillary Clinton uttryckte "djup oro" över rapporter om att internet stängts ner i stora delar av Syrien mitt under de blodiga protesterna.

-Vi står vid avgrundens rand, sade Abdel Rahman, chef för en syrisk människorättsorganisation.

Ytterligare tre personer dödades i Jisr al-Shugur under demonstrationer på lördagen.

TT