120.000 i hätska demonstrationer i Grekland

En två dagar lång generalstrejk inleddes i Grekland på onsdagen. Över 120.000 människor deltar i demonstrationerna. Utanför parlamentet i Aten har polis och demonstranter drabbats samman.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Enligt AFP:s utsända är stämningen hätsk och demonstranter och poliser har drabbat samman utanför parlamentet.

Demonstranterna kräver regeringens avgång.

-Vi vill att de ska gå för de ger oss bara elände. De pressar sönder folk. Det här kommer att bli en enorm protest, sade 46-åriga Dina Kolovou.

-Med de här åtgärderna dödar de oss långsamt, sade 75-årige Dimitris Panagiotopoulos.

-Det kommer att bli krig i dag och jag kommer att delta.

"Vi måste framhärda i kriget"
Även premiärminister Giorgios Papandreou har talat i krigstermer - med syftning på själva krisen som fiende.

-Vi måste framhärda i det här kriget som människor, som regering, som parlamentsgrupp, om landet ska kunna vinna, sade premiärministern till sina partikamrater i socialistpartiet Pasok sent i tisdags.

-Vi kommer att vinna för landet, vi kommer att härda ut. Det är därför jag står här.

TT