Samtidigt kräver Arabförbundet avgång
Skärpta EU-sanktioner mot Syrien Stärkta sanktioner och skärpt vapenembargo mot Syriens president Bashar al-Assads regim står på agendan när EU:s utrikesministrar möts i Bryssel på måndagen.
Publicerad – Uppdaterad
Samtalen inleddes med en överenskommelse om att frysa tillgångarna för ytterligare 26 privatpersoner och tre bolag med nära band till al-Assads regim, som läggs till EU:s svarta lista med 129 personer och 49 bolag.
Om EU:s medlemsstater upptäcker flygplan och båtar som misstänks frakta vapen eller artiklar för att kväsa protester i landet kommer länderna från och med nu vara skyldiga att göra en inspektion av lasten.
Arabförbundet: Avgå al-Assad
Det säger Qatars emir Hamad bin Khalifa al-Thani och hänvisar till att ett ministermöte med Arabförbundets är överens om att Assad måste avgå.
–Han måste snaras ge upp sin makt och på så sätt få slut på orim i Syrien, al-Thani och hänvisar till att ett misnistermöte med Arabförbuncet är överens om att al-Assad måste avgå.
USA stoppar olja
Samtidigt försöker USA i tysthet bryta leveranser av vapen och olja från Iran till Syrien för att påskynda president Assads fall, skriver Wall Street Journal och citerar anonyma amerikanska regeringskällor.
Regeringen i Washington bearbetar därför Bagdaregeringen för att förmå den att stänga sitt luftrum för transporter mellan Iran och Syrien, transporter som enligt underrättelseuppgifter har vapen till de syriska regeringsstyrkorna.