"Arabledarna lär vara rasande"
Amerikansk diplomati kommer att dras med stora problem efter att Wikileaks publicerat en stor mängd hemligstämplade diplomattelegram, säger statsvetaren Jan Hallenberg. -Det kommer att bli svårare för de amerikanska diplomaterna att få till förtroliga samtal hädanefter.
Publicerad
Än så länge är det bara en liten andel av de 250.000 dokumenten som offentliggjorts av Wikileaks. Men det som publicerats hittills är besvärande för USA på flera sätt.
På bilden ser man dem leende skaka hand, men i verkligheten är de inte alltid såta vänner. En av de läckta Wikileaksdokumenten som blev kända på söndagskvällen handlar om att Saudiarabiens kung Abdullah ska ha bett USA att attackera Iran och då sabotera landets kärnenergiprogram, rapporterar den brittiska tidningen The Guardian.
"Rosenrasande"
-Ledarna i arabländerna som pekats ut i läckorna är troligtvis rosenrasande. Enligt de amerikanska dokumenten säger ju arabledarna en sak offentligt och en helt annan sak i kulisserna, säger Jan Hallenberg, professor i statsvetenskap vid Försvarshögskolan.
Jan Hallenberg säger att läckorna är pinsamma för USA. Men han tror inte att det kommer att komma några offentliga ursäkter från USA, eller några inhemska krav på utrikesminister Hillary Clintons avgång.
-Clinton har nog ringt runt till lämpliga personer, till exempel till Tysklands förbundskansler Angela Merkel, som utmålats som okreativ i diplomattelegrammen.
Miljoner hade tillgång
Miljontals amerikanska militärer och civila hade säkerhetstillstånd för tillgång till de hemliga dokument som läckt till Wikileaks, uppger brittiska The Guardian.
Enligt en studie från amerikanska myndigheter hade redan 1993 över tre miljoner personer - militärer men även civila tjänstemän - tillgång till hemligstämplad militär information. Sedan dess har antalet ökat stort, amerikanska utrikesdepartementet har dock inte velat svara på hur många det rör sig om.
-Det är för många personer som har haft tillgång till de här dokumenten. Förmodligen kommer USA nu att dra ner på antalet personer som har tillgång till den här typen av information, tror Jan Hallenberg.
800 dokument om Sverige
Enligt den grafik som ligger på Wikileaks sajt har 671 av de läckta dokumenten skickats från amerikanska ambassaden i Stockholm. Av dem är 52 klassificerade som hemliga, 253 som konfidentiella och 366 är oklassificerade. Det finns också uppgifter om att omkring 800 dokument kommer att beröra Sverige, men på vilket sätt är ännu oklart.
Jan Hallenberg utesluter inte att det finns uppgifter i dokumenten som kan bli besvärliga för Sveriges del.
-Det som skulle kunna vara känsligt för Sveriges är till exempel frågan om Nato-tillhörighet. Om det skulle finnas uppgifter om att svenska diplomater har pratat öppet om Sveriges lämplighet som framtida Nato-land, skulle det kunna bli mycket obekvämt för svenska politiker. USA är ju mycket engagerade i baltisk säkerhet, och där spelar ju Sverige och Finland en stor roll, säger Jan Hallenberg.
Läcker i omgångar
Enligt den sajt där Wikileaks behandlar den läckta diplomatposten kommer uppgifterna, med början på söndagen, att läggas ut på sajten de närmaste månaderna. Orsaken är, enligt Wikileaks, att dokumenten är så viktiga och den geografiska utbredningen så stor, att något annat skulle 2inte ge det här materialet rättvisa".
TT
Karin Moberger