Attentat mot FN i Sudan
Chaufför dödades En sudanesisk chaufför som arbetade för FN:s livsmedelsprogram (WFP) sköts till döds i den krigsdrabbade delstaten Södra Kordofan, uppgav FN på söndagen.
Publicerad – Uppdaterad
Mannen som dödades körde ett FN-märkt fordon som på lördagen utsattes för en beväpnad attack av okända gärningsmän, 80 kilometer norr om staden Kadugli, centralort i Södra Kordofan. Med i bilen fanns ytterligare en anställd som skadades vid attentatet.
Vid ett väpnat rån mot Khartoums bank samma dag stals en stor summa pengar som var avsedd för FN:s fredsbevarande styrka Unamid i Darfur-området.
Företrädare för Unamid bekräftar att de fått rapporter om att en bankbil rånats i staden Nyala, huvudort i delstaten Södra Darfur, och att rånarna kommit över en okänd summa pengar. Vid den berörda banken avböjde man att kommentera. Enligt andra källor med insyn ska bytessumman vid söndagens rån ha uppgått till 300 000 dollar, omkring två miljoner kronor.