Ban fördömer regeringsstyrkors våld
FN-chefen Ban Ki-Moon fördömer regeringsstyrkornas våld mot demonstranter i Syrien och Jemen. Minst 41 syrier har dödats senaste dygnen, sex sköts ihjäl av soldater vid ett tillfälle i Daraa i söder på tisdagen.
Publicerad
-Vi granskar händelserna noga och med växande oro, sade generalsekreteraren efter ett möte med säkerhetsrådet på tisdagen. Rådet förmådde inte ena sig om att fördöma president Bashar al-Assads hårda tag mot oppositionen.
Daraa är centrum för protesterna mot regimen i Damaskus och Syrien förstärkte sin militära närvaro i staden under tisdagen. Den statliga nyhetsbyrån Sana meddelade att krigsmakten "fortsätter att jaga beväpnade grupper och extremister i Daraa".
Människorättsaktivister vädjade då till FN om åtgärder efter det att säkerhetsstyrkor dödat minst 400 människor sedan mitten av mars.
Enbart i måndags krävdes 25 dödsoffer.
-Jag fördömer skarpt det pågående våldet mot fredliga demonstranter, särskilt bruket av stridsvagnar och eldgivning som dödat och sårat hundratals, sade Ban Ki-Moon.
Skyldiga att skydda
Generalsekreteraren sade att de syriska myndigheterna har skyldighet "att skydda civila och respektera internationella mänskliga rättigheter".
Ban tog också upp situationen i Jemen och upprepade sitt krav på "ett omedelbart slut på våldet mot fredliga protester".
FN:s säkerhetsråd samtalar åter under onsdagen om al-Assads förtryck, sedan rådet inte ens förmått att diskutera detaljer i ett resolutionsutkast från Frankrike, Portugal, Storbritannien och Tyskland. Främst Ryssland hindrade ett uttalande som skulle kunna stödja krav på en utredning av våldet.
Och Syriens FN-ambassadör sade att det inte finns behov av hjälp utifrån för att granska våldsamheterna i landet.
-Syrien är fullständigt kapabelt att genomföra sin egen öppna undersökning av dödsfallen under regeringsmotståndarnas demonstrationer, sade ambassadören.
Avvisar ingripande
Det finns "gränser för vad vi kan göra", sade Storbritanniens försvarsminister Liam Fox när han, på en journalistfråga, avvisade ett utländskt ingripande i Syrien i stil med de FN-stödda åtgärderna för att skydda civila i Libyen.
TT