"Barnen är oroliga och skrämda"

Fadia Aiad med familj bor i västra Gaza, nära den israeliska gränsen, omkring en kvarts bilresa från Gaza stad. På söndagseftermiddagen regnade bomberna över området.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

-De har riktat in sig på att bomba mycket i det här området, eftersom det är nära gränsen. I går kväll var det varje minut man hörde en bombattack.

Familjen har hållit sig inomhus sedan kriget bröt ut för en vecka sedan, men nu har de nästan slut på mat och Fadia Aiad hoppas på ett eldupphör. Hon vet att personer i området har sårats av bomberna.

"Vi hör ekot från bomberna"
-Det går absolut inte att gå ut. Vi ser flygplan runtomkring på himlen och man hör ljudet och ekot från bomberna, säger hon till TT.

-Jag har fem barn, den minsta är ett och ett halvt år. Det är jättejobbigt, barnen är oroliga och skrämda, de sover inte på natten. Det går inte att föreställa sig hur högt det låter, hela huset skakas och fönsterrutorna går sönder. Det känns som att bomben är på väg mot oss även om den kanske är långt ifrån.

Fadia Aiad är uppvuxen i Sverige men har bott i Gaza i elva år.

-Jag har upplevt många israeliska attacker, men den här gången är väldigt annorlunda. Det ser mycket mer ut som krig, men det är krig utan någon styrkebalans mellan civila och en stor styrka som Israels, säger hon till TT.

Vill lämna Gaza
Familjen hoppas på att få tillstånd från Israel att lämna Gaza.

-Det blir svårare och svårare för varje timma. Det finns ingen säkerhet här. Vi vill ut. Det går inte att leva på en plats där det är krig och bomber.

-Det är svårt att uttrycka. Vi lever i en krissituation och vi behöver hjälp från omvärlden. Här finns det ingen som kan stoppa israelerna. Och det är mest barn och kvinnor som drabbas, inte bara Hamas som de säger. De flesta byggnader som träffas är vanliga hus med civila.

Tio svenskar vill lämna Gaza
Omkring hälften av de cirka 20 svenskar som befinner sig i Gaza har hört av sig till Sveriges generalkonsulat i Jerusalem och bett om hjälp att få lämna området så fort som möjligt, berättar André Mkandawire på UD:s presstjänst.

Dessa önskemål har vidarebefordrats till EU:s ordförandeland Tjeckien, som samordnar de enskilda EU-ländernas önskemål om sina medborgare i Gaza och håller i kontakterna med de israeliska myndigheterna.