Bebis mirakelräddad ur brunn

En ett år gammal bebis har räddats ur en djup brunn Dezhou City i den kinesiska Shandong-provinsen. Efter flera fruktlösa försök lyckades räddningspersonalen fästa hullingar i flickans kläder och dra upp henne.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Flickan föll av en olyckshändelse ner i den smala öppningen och fastnade flera meter ner i den vattenfyllda brunnen. Endast huvudet var över vattenytan.

Räddningspersonalen pumpade ner syre i brunnen medan räddningsförsöken pågick. Till en början försökte man sänka ner en repögla, men flickan förstod inte att hon skulle lägga öglan runt sig och försöket misslyckades.

Räddningspersonalen stod i begrepp att gräva upp marken runt brunnen när ett försök att sänka ner rep med hullingar lyckades. Hullingarna fäste i flickans kläder och hon kunde firas upp ur brunnen.

Flickan transporterades omedelbart till sjukhus med ambulans.