Biljoner göms i skatteparadis

Schweiz och Kajmanöarna En internationell superrik elit har utnyttjat luckor i gränsöverskridande skatteregler.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Därigenom har de kunnat smussla undan en nätt summa på omkring 140,9 biljoner kronor till några av världens skatteparadis - lika mycket som USA:s och Japans sammanlagda bruttonationalprodukter - skriver brittiska The Guardian.

Uppskattningarna publiceras i en ny rapport från den oberoende brittiska skatteforskningsorganisationen TJN, som tidningen tagit del av.

Mycket av pengarna slussas till Schweiz eller Kajmanöarna med hjälp av privata banker, som UBS och Credit Suisse i Schweiz.

Uppgifterna i rapporten tyder på att det sammanlagda värdet på det kapital som förts ut från utvecklingsländer sedan sjuttiotalet skulle ha varit mer än tillräckligt för att betala ländernas skulder till resten av världen.