Brooks åtalas i avlyssningshärva
Åtalas för att ha försökt försvåra utredningen. Skandalerna om sjaskig journalistisk och illegal avlyssning på News of the World har skakat Storbritannien i flera år.
Publicerad – Uppdaterad
Nu kommer de första åtalen - och premiärminister David Camerons före detta vän är först ut.
Rebekah Brooks, som tidigare var chefredaktör för News of the World och storchef inom Rupert Murdochs medieimperium News Internationals åtalades formellt på tisdagen för att ha försökt försvåra utredningen om telefonavlyssning.
Brooks och hennes make Charlie åtalades för att ha gömt dokument och undanhållit datormaterial. Ytterligare tre personer, varav bland annat hennes chaufför och säkerhetsansvarige, åtalades samtidigt. Brotten ska ha utförts i juli i fjol.
Brooks förnekar brotten.
Den rättsliga åtgärden togs efter 18 månader av utredning, men Brooks har hela tiden varit huvudperson i det rättsliga dramat. Hennes informella kontakter och vänskap med brittiske ledaren Cameron har dessutom lagt till ytterligare en dimension i härvan.
Omkring 40 personer utreds fortfarande av polis. Många av dem hade chefspositioner inom mediemogulen Murdochs globala imperium - och de journalistiska tentaklerna har rört sig långt in hos den brittiska makten. Misstankar har även riktats mot Andy Coulson, som gick från Murdochs imperium till att bli Camerons språkrör.