Centralstationen i Oslo evakuerad efter bomblarm

En misstänkt väska fick polisen att evakuera centralstationen i Oslo i en dryg timme. Bomblarmet blåstes av efter att ingenting misstänkt hittats.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Den misstänkta väskan hittades på en buss på Centralstationen.
Busschauffören Jack Vådahl beskriver för TT hur en man kommer in i bussen, går fram i mittgången och lämnar en väska.

-Sedan tar mannen upp en mobiltelefon och försvinner, säger Nådahl.

När han upptäckte det kvarlämnade bagaget, som ingen gjorde anspråk på, var det svårt att inte tänka på fredagens händelser.

-Jag tänkte: Inte nu igen!

Hjälpte en passagerare
Det tros ha uppstått ett missförstånd när det gällde mannen som bar ombord väskan och sedan gick av. Han tros nu bara ha hjälpt en busspassagerare med bagaget.

Den misstänkta väskan hämtades ofrån bussen och undersöktes av polisens bombgrupp.

Området kring centralstationen stängdes av från flera håll. Ett stort polispådrag med ambulans, räddningstjänst och brandkår fanns på plats runt stationen.

Centralstationen, Oslo S, är Norges största järnvägsstation. I anslutning ligger ett köpcentrum som besöks av 150.000 människor varje dag, enligt stationens hemsida.

Freja Salö
freja.salo@svt.se
TT