Demonstrantbråk i Jemens huvudstad

Demonstranter i Jemen gick för sjunde dagen i rad ut på gatorna för att protestera mot president Ali Abdullah Salehs styre och möttes för femte dagen i rad av polis och regimtrogna med dolkar och andra tillhyggen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Minst 25 människor skadades under torsdagsförmiddagen i huvudstaden Sanaa, där runt 2 000 människor hade samlats vid universitetet för att tåga mot Befrielsetorget, likalydande som torget i Kairo - arenan för den egyptiska revolutionen. Strax därefter attackerades folkmassan av anhängare till Saleh.

Poliser lyckades inte få grepp om situationen som urartade i stenkastning och slagsmål.
Aden i södra Jemen, där två personer dödades i onsdags, hade på torsdagen stark militär närvaro. Dagen innan greps ett tjugotal demonstranter när de försökt storma en polisstation och provinsfängelset i al-Mansura.

"Vredens dag" på fredag
Även på andra orter i landet har oroligheter och protester förekommit under veckan.

Jemens tur att hålla en "vredens dag" kommer på fredag.
Förutom att Jemen är det fattigaste landet i arabvärlden brottas president Saleh, som suttit vid makten sedan 1978, med shiitiska rebeller i norr och tilltagande våld i söder där en separatiströrelse gror. Dessutom är USA mycket angeläget om att Jemen fokuserar på att pressa den lokala grenen av al-Qaida, Aqap.

TT